11 Altın Kural ile Başarılı Girişimci Nasıl Olunur?

Girişimci geleceği farklılaştırmak isteyen insandır. Büyük düşünür, büyük fikirleri vardır, dünyayı değiştirmek ister, insanların beğendiği bir ürün veya hizmet yaratır. Facebook sosyal ağını düşünün, üniversite öğrencilerinin kendi aralarında kurduğu bir iletişim ağı iken dünyanın en büyük sosyal medya aracı oldu tabi her ürün ya da hizmet aynı başarıya ulaşamıyor. Bir fikrin filizlenmesi ve hayata geçmesi zaman alıyor ve günümüzde maalesef pek azı başarılı olup ikonlaşa biliyor.

Peki girişimci olmaya karar verip bu işe yeni başlayanlar fikirlerinizi iş modellerine dönüştürmek ve başarılı iş girişimleri yaratmak için ne yapmanız gerekiyor? İşte başarı için on adım.

 

1) Girişimcilikte Anlam Yaratmak

Herhangi bir yeni girişime atılmadan önce kendi kendinize sormanız gereken bir tek soru vardır. Anlam yaratmak istiyor muyum? Girişimci fikrine bir anlam yüklemelidir. İşletmeniz için güçlü bir anlam yaratırsanız fikrinizin arkasında duracak güçlü bir motivasyonunuz da olur. Örneğin, dersler kurtaran adam derste öğrencilerinin, ders notlarını karşılamak için kuruldu. Eğer dersleri kurtaran adam var olmasaydı öğrenciler aradıkları konuların ders notlarına online olarak ulaşamaz, bilgisayar tablet ya da mobil telefonlarından ders notlarını indiremez, notları her indirildiğinde para kazanma şansı yakalayamazlardı.

 

2) Sevdiğiniz İşi Yapın

Tutku en temel motivasyon kaynağıdır, tutku ile yaptığınız bir işte zorluklara sabırlar göğüs gerebilirsiniz, başarısız olduğunuz da bile çabalar vazgeçmezsiniz.

 

3) Girişimcilikte Güçlü ve Zayıf Yönleriniz

Önce kendinizi tanıyın güçlü ve güçsüz yönlerinizi bir kağıda yazın kendinize şu soruları sorun; Ne yapmayı seviyorsunuz? Neyi iyi yapıyorsunuz? Yemek yapmak, resim çizmek ya da top oynamak, yaptığınız her neyse haz alıyorsanız yolu yarıladınız demektir.

Sizden istediğimiz güçlü ve zayıf yönlerinizi gerçekçi bir şekilde değerlendirmeniz. Maalesef bizim insanımız yola çıkarken riskleri küçültme, olumlu şeyleri abartma eğiliminde. Şöyle bir bakış açısı ile yola çıkıyor; “Ooo iş kesin, para kazanmak var.” Böyle düşünce ve motivasyon ile yola çıktığınız zaman, karşılaştığınız ilk zorlukta duvara toslamış gibi oluyorsunuz. “Ya neden böyle oldu?” ve kendinizi çok başarısız hissediyorsunuz. Güçlü ve zayıf yönlerinizi yola çıkmadan önce belirleyin.

 

4) Küçük Adımlar Atın

Küçük risklerin telafisi daha kolay olur. İşe küçükken başlayın ama hep büyük düşünün. Önce finansal bir planlama yapın, planlama sayesinde ne harcadığınızı bilir ve ileride ne kadar harcayacağınızı da tahmin etmiş olursunuz. Her yeni girişimin kendine öz kaynakları ile ayakta kalması önemlidir, özellikle de başka seçeneğiniz yoksa. Öz kaynaklar ile ayakta duran bir iş modelin anlamı, kağıt üzerinde ki karlılığın, büyümenin, pazar payının ya da marka yaratmanın değil, nakit akışının hedeflenmesidir.

 

5) Herkesi Dinle ama Herkese Uyuma

Ne kadar çok insan ile konuşursanız o kadar çok fikriniz zenginleşir. Başarılı girişimlerin arkasında yatan bu fikir alış verişidir. Girdiğiniz ortamlarda, tanıştığınız kişiler ile dostluklar kurun, kendi işinde başarılı olmuş profesyonellere fikrinizi danışın, düşüncelerini sorun.

 

6) Doğrudan Satış Yapmak

Ürün ya da hizmetinizi pazarlamaya veya satmaya çalışmayın. İyi bir ürün ya da hizmet sektör içerisinde zaten değerini bulacaktır, gösterişli bir ofise ihtiyacınız yok. Ürününü ve müşterini tanı, sizinle çalışıyor olmanın avantajlarını müşterinize doğru anlatmanız çok önemlidir.

 

7) Harekete Geç

Mükemmel bir ürün ya da hizmet geliştirmek için beklemeyin, iyi zaten yeterince iyidir. İleride ürününüzü, hizmetinizi geliştirmek için çok zamanınız olacak, işe ne kadar müthiş başladığınız önemli değil, önemli olan ne müthiş bitirdiğinizdir.

 

8) Planlı Olun

Fikriniz her neyse bir iş planı hazırla malısın, düşündüğün her şeyi önceden kafanda hazırlayıp kağıda dökmelisin. Planı oturttuğunda diğer girişimcilik katmanlarına geçebilirsin. On sayfalık bir çalışma planı başlangıç için yeterli olacaktır.

 

9) A Sınıfı Oyuncular Alın

Yeni bir girişimci için iyi bir eleman almak hayatidir, önce kendinize şu üç soruyu yöneltin;

  1. Adayınız istediğiniz işi yapabilir mi?
  2. Adayınız yaratacağınız anlama inanıyor mu?
  3. Adayınız güçlü yönlere sahip mi?

İşe alacağınız insanları sizi bütünleyecek farklı yeteneklerde insanlardan seçin, örneğin akıllı bir CEO satış becerisine sahip birini işe almalıdır. Satışları yürütmesi için mühendisi değil.

 

10) Başarının Tanımını Yap

Girişimcilikte ilk akla gelen soru “Bu iş para kazandırır mı?” Oluyor, bu yanlış. Başarıyı paraya endekslemeyin, mutsuz olursunuz. Başarı, şan, şöhret, ün, kariyer sahibi olmak değil hayatında ki meslek her neyse dünyada en iyi yapan insan olmaktır.

 

11) İyi İnsan Olun, Sağlığınıza Dikkat Edin

Girişimcilik herkesin tahmin ettiği gibi kolay ve ucuz bir iş değildir. Girişimcilik cesaret, yürek ister. Girişimci risk alır ve dikenli yollarda yol alır ve büyük tahribat yaratabilir, girişimcinin kendisini fiziksel ve zihinsel yönden güçlü tutması gerekir. Sağlığınıza dikkat edin, erken kalkın, spor yapın, ailenize, dostlarınıza, sevdiklerinize, çevrenize ve yaşadığınız dünyaya duyarlı olun. Kazandığınızın karşılığını topluma geri ödeyin, karşılık beklemeden iyilik yapın. Kendi iyi hissedeceksiniz.

 

Makaleyi Puanlayın
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

İnternetten Para Kazanma Yolları

Hızlı Para Kazan site sahibi. Sizlere internetten ve gerçek hayattan derlediğim ve bazılarını tecrübe ettiğim para kazanma makalelerini yayınlamaya kendimi adadım. :)

Bir Cevap Yazın

Lütfen "Adblock" tarzı reklam engelleyici eklenti kullanıyorsanız kapatın. Çünkü sitenin tek gelir kaynağı reklamlardır.
%d blogcu bunu beğendi: