Başarı İçin Daha Verimli Olmak

Hiç dikkat ettiniz mi? %80 ihtimal ile dolabınızda ki kıyafetlerin sadece %20 ‘sini giyiyorsunuz. Ya da %80 ihtimal ile arkadaşlarınızın sadece %20 ‘si ile buluşuyorsunuz.

         Dünya servetinin %80’inin Dünya nüfusunun sadece %20 ‘sinin elinde olduğunu biliyor muydunuz?

Hatta %80 ihtimal ile evinizde ki halıların sadece %20 ‘sine ayak basıyorsunuz. Çünkü masanın kanepenin, televizyonunun ve evde ki başka eşyaların belirli bir yeri var ve siz farkında olmasanızda onların yerlerine uygun şekilde çoğunluk ile belli bir çizgi üzerinde hareket ediyorsunuz.

Bu kuralı ilk kez Vilfredo Pareto bulmuş, bu yüzden bu kuralara Pareto ilkesi veya 80/20 kuralı denmektedir. Bu kurala göre sonuçların %80’i sebeplerin %20’sinden kaynaklanır. Bu rakam elbette değişkenlik gösterebilir. 80/20 yerine 75/25 te olabilir veya 85/15 ‘te fakat kural hep aynıdır.

Kısaca sonuçların çok büyük bir kısmı, sebeplerin çok küçük bir kısmından kaynaklanır.

 

Nasıl Bir İlişki Kurulabilir? Nasıl Uygulayabiliriz?

Öncelikle kendi işimizi kurmak ile ilgili birkaç örnek üzerinden bağlantı kuralım.

Diyelim ki kendi işinizi kurmuşsunuz ve onu büyütüp, geliştirmek istiyorsunuz. Eğer sizde ilk kez kendi işini kuran ve henüz sadece teorik bilgiye sahip kişilerdenseniz zamanınızın %80 ‘nini o kadar da önemli olmayan şeyler ile harcayacaksınız. Dahası zamanınızın %80 ‘inini küçük şeyler araştırmaya, seçim yapmaya veya kararlarınızı başkaları ile gözden geçirmeye harcayacaksınız.

Zamanınızın %20’sini ise müşteri bulmak, onlar ile görüşmek ve iletişim kurmak için harcayacaksınız. Oysa size asıl para kazandıracak olan işler bunlar. Ancak maalesef çoğu kişi böyle yapıyor. Çünkü detaylar ne kadar iyi olursa, o kadar çok müşteri kazanacaklarını düşünüyorlar. Evet bu tarz şeyler elbette müşteri kazandırabilir, buna bir itirazım yok fakat bu potansiyel müşterilerin sadece %20 ‘sini etkileyebilir, diğer %80 ‘i ise sizin ürününüze, hizmetinize ihtiyaç duyan insanlardır ve onlar için web sitenizde veya kartvizitte ki logonuzun sağ veya sol tarafta bulunmasının inanın hiçbir önemi yok.  Birçok insan zamanının %80 ‘inini bu tarz işlere harcadığından dışarıdan çok meşgul gibi görünseler de aslında uğraştıkları işlerin büyük bir kısmının onlara hiçbir faydasının olmadığının farkında bile değiller.

Ya da diyelim ki reklam veya bir pazarlama kampanyası yapıyorsunuz. Genelde yapılan kampanyaların %20 ‘si sizin müşterileriniz %80 ‘inini kazandırır. Geriye kalan kampanyaların %80’i ise ancak %20 sonuç verir.

Sizde bu kuralı hayatınızın her alanında uygulayabilirsiniz. Bu kuraldan öğrenebileceğimiz en önemli kural Maksimalist olmayın ve aşırıya kaçmayın. Maksimalist olmak uzaktan iyi bir şey gibi görünebilir ve hatta çoğu kişi Maksimalist olduğu ile övünür oysa aşırıya kaçmak hayat kalitemizi büyük ölçüde düşürür. Hem çok zamanımızı alır, hem de bize çok az şey kazandırır.

1 gün sadece 24 saat. Ne artar, ne eksilir.

Bu 24 saatin 7-8 saatini uyumalı 2-3 saatini ise günlük ihtiyaçlarımıza harcamalıyız, geri kalan kısmını ise bize %80 yararlı olacak fakat zamanımızın %20 ‘sini alacak şeylere ayırmalıyız.

Zamanınızın %80 ‘nini harcayarak bize sadece %20 fayda sağlayan işleri ise hayatımızdan çıkarmalıyız. Çünkü inanın ki %80 sonuç hepimiz için yeterli aslında aksine ondan daha fazlasını istersek, hayatımız gereksiz yere düşük verimli ve daha çok stresli olacak.

 

 

Makaleyi Puanlayın
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

İnternetten Para Kazanma Yolları

Hızlı Para Kazan site sahibi. Sizlere internetten ve gerçek hayattan derlediğim ve bazılarını tecrübe ettiğim para kazanma makalelerini yayınlamaya kendimi adadım. :)

Bir Cevap Yazın

Lütfen "Adblock" tarzı reklam engelleyici eklenti kullanıyorsanız kapatın. Çünkü sitenin tek gelir kaynağı reklamlardır.
%d blogcu bunu beğendi: