Çektiğiniz Fotoğrafları Satarak Para Kazanabilirsiniz

Çektiğiniz Fotoğrafları Satarak Para Kazanabilirsiniz

İnternetten para kazanma yollarından biri de çektiğiniz fotoğrafları ya da oluşturduğunuz illüstrasyonları satmaktır. Fotoğraf çekmeyi veya Photoshop veya illustrator aracılığıyla görseller çizmeyi seviyorsanız online fotoğraf satışı işi sizin için kolay para kazanma yolları arasında bulunabilir. Önceden sadece profesyoneller ve bağlantıları olan insanlar fotoğraflar ve görsellerini satma imkanına sahipti. Ancak artık online iletişimin ve özellikle mikrostok ve makrostok gibi aracılar sayesinde online stok fotoğraf sitelerinin kalite standartlarına uyan herkes fotoğraflar ve görüntüleri satabilecek.

Online fotoğraf satışından nasıl para kazanılır?

Fotoğraf satmak için ilk yapacağınız iş, değişiklik yapacağınız, kopyalayacağınız veya satacağınız herhangi bir işin telif haklarına sahip olduğunuzdan yüzde yüz emin olmaktır. Yani satacağınız görüntü tamamen sizin eseriniz olmalı. Fotoğraflarınızı satmak istediğiniz stok foto sitelerini fotoğraf çekme düzeyini göz önüne alarak seçin. Acemiler dreamstime.com, freedigitalphotos.net ve shutterstock.com’u kullanarak başlayabilir. Bununla birlikte profesyonel fotoğrafçılar Getty Images veya Corbis’ gibi daha üst düzey foto stok sitelerini seçebilir.

Fotolarınızı yüklemeden önce şartları iyice okuyun ve net bir şekilde anlayın. Her foto stok sitesinin farklı şartları ve beklentileri olabilmektedir. Mesela, Dreamstime minimum3 mega piksel boyut şartı ile foto alımı yapar. Aynı zamanda ticari konseptler, yaratıcı olan pazarlanabilir kompozisyonlar, renk, açıklık ve ışık seviyesi yüksek fotoları ve çizdiğiniz illüstrasyonları tercih ederler. Görselin jenerik ruhuna odaklanırlar.

Seçtiğiniz internet sitesi tarafından reddedilme olasılığınız vardır. Bu yüzden Dreamstime haricinde freedigitalphotos.net, shutterstock veya fotolia.com gibi foto stok sitelerine kayıt yaptırarak resimlerinizin seçilme şansını arttırırsınız.

Fotoğraflarınız kabul edildikten sonra hemen satışa hazır hale gelirler. İnternet üzerinden satışı yapılan binlerce fotoğraf arasından sıyrılarak müşteri bulmalısınız. Tanıtım faaliyetleri bu alanda da etkili olabilir.

Seçiminizi İyi Yapın

Foto stok sitelerine kayıt olmadan önce “Başlarken” ve “Sıkça sorulan sorular” bölümlerini dikkatlice okuyun. Eğer beğenmediğiniz maddeler varsa başka siteleri tercih edebilirsiniz. Daha fazla kazanç sağlamak istiyorsanız fotoğraflarınız için daha yüksek fiyatlar verebilecek Getty Images, Corbis, photo.com ve alamy.com gibi foto stok sitelerini kendinize hedef seçin. Ancak bu sitelerin veri tabanına girmek için fotoğraflarınızın profesyonel seviyede olması lazımdır.

Makaleyi Puanlayın
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

İnternetten Para Kazanma Yolları

Hızlı Para Kazan site sahibi. Sizlere internetten ve gerçek hayattan derlediğim ve bazılarını tecrübe ettiğim para kazanma makalelerini yayınlamaya kendimi adadım. :)

Bir Cevap Yazın

Lütfen "Adblock" tarzı reklam engelleyici eklenti kullanıyorsanız kapatın. Çünkü sitenin tek gelir kaynağı reklamlardır.
%d blogcu bunu beğendi: