Figüran Olarak Para Kazanmak

Figüran Olarak Para Kazanmak

Figüranlar sinema filmlerinden, kadın programlarına, dizilerden, reklamlara kadar televizyon ve sinema perdesinde izlediğimiz her yerdeler. Zaman zaman oldukça zahmetli ve sabır isteyen bir iş olsa da figüranlar iyi bir yapımın olmazsa olmazı.

Nasıl Figüran Olunur?

Figüran olmak için bir cast ajansına yazılmanız kâfidir. Dış görünüşünüz ya da mesleğiniz ne olursa olsun figüranlık yapabilirsiniz. Figüranlar çok farklı alanlarda görevlendirilebilir. Bir davetteki sosyetik konuklardan biri olabilirsiniz, bir futbol maçındaki taraftarlardan biri olabilirsiniz, tezgahta simit satan bir simitçi olabilirsiniz ya da sadece sokaktan geçen biri olabilirsiniz. Bu çeşitlilik nedeni ile ajanslar her meslekten ve her tipten kişilere açıktır. Bir ajansa başvurarak siz de figüran olabilirsiniz.

Figüranlık işinde başı çekenler öğrenciler ve ev hanımları. Ev hanımları özellikle kadın programlarının vazgeçilmezidir. Emekli beyler, emekli hanımlar ya da ev kadınları sabah programlarının ve kadın programlarının olmazsa olmazıdır. Birçok meslek grubundan insan figüranlığı bir ek gelir kapısı ve deneyim şansı olarak görüyor. Doktorluk, avukatlık gibi beyaz yaka çalışanları da farklı bir deneyim yaşamak ve set ortamını görmek için figüranlık yapabiliyorlar.

Figüran Ne Kadar Kazanır?

Figüranlık zaman zaman oldukça meşakkatli bir iş olabilmektedir. Özellikle dizi ve film setlerinde figüran olanlar yüksek bekleme saatlerine karşı hazırlıklı olmalıdır. İki saniyelik bir çekim için uzun süreler bekleyebilirler.

Figüranlar yaklaşık olarak günde 30 – 50 TL arası kazanırlar. Dizi setlerinde ve sinema filmlerinde figüranlık yapanlar daha fazla kazanç elde edebilir. Figüranlık yapmanın para kazanmak dışındaki bir diğer motivasyonu da ekrana çıkmaktır. Bir iki saniyelik ufak bir sahnede yer alınsa da insanlar ekranda ünlü oyuncuların yanında kendilerini gördüklerinde mutlu olurlar.

Figüranlıktan Ünlü Olabilirsiniz

Eğer yeteneğiniz ve biraz da şansınız varsa figüran olarak başlayacağınız oyunculuk kariyerinizde başrole kadar yükselebilirsiniz Şu anda tüm Türkiye’nin tanıdığı bazı başarılı aktörler ve aktrisler kariyerlerine figüran olarak başlamıştır. İlk işlerinde hiçbir replikleri hatta dikkat çekici bir hareketleri bile yokken, şimdi Türkiye’nin izlediği dizi ve filmlerde başrol oynamaktalar. Şener Şen, Nurgül Yeşilçay, Pelin Karatay, Çağatay Ulusoy, Tuba Büyüküstün ve daha niceleri kariyerlerine oldukça düşük ücretlerle figüranlık yaparak başlamışlardır. İlk rollerinde tek bir repliği bile olmayan bu isimler bugün Türkiye’nin tanıdığı oyuncular arasında. Yetenek, şans ve kendine güven ile siz de belki hayal bile etmediğiniz kadar başarılı olabilirsiniz.

Figüranlıkta Şansınızı Deneyin

Figüranlık ek gelir sağlayıcı para kazanma yolları arasında en ilgi çekici yollardan biridir. Sevdiğiniz oyuncularla aynı yapımlarda rol alabilirsiniz. Takip ettiğiniz dizinin az bir bölümünde olsa da görünerek, hayatınız boyu unutamayacağınız bir an yaşamış olursunuz. Sağlayacağınız ek gelir ile ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Kim bilir, belki keşfedilerek tüm Türkiye’nin tanıdığı bir oyuncu olursunuz.

Makaleyi Puanlayın
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

İnternetten Para Kazanma Yolları

Hızlı Para Kazan site sahibi. Sizlere internetten ve gerçek hayattan derlediğim ve bazılarını tecrübe ettiğim para kazanma makalelerini yayınlamaya kendimi adadım. :)

Bir Cevap Yazın

Lütfen "Adblock" tarzı reklam engelleyici eklenti kullanıyorsanız kapatın. Çünkü sitenin tek gelir kaynağı reklamlardır.
%d blogcu bunu beğendi: