Girişimcilik Nedir ve İş Fikirleri Nasıl Girişime Dönüşür?

Girişimcilik Nedir ve İş Fikirleri Nasıl Girişime Dönüşür?

Girişimcilik yeni bir iş fikrinin nasıl gerçek bir girişime dönüştürüleceği bu yazımızın konusu olacak.

Etrafta şunu sıkça duymuşsunuzdur; “Bir fikrim var! İnanılmaz bir şey buldum, bunu gerçekleştirirsek paraya para demeyiz. Hadi beraber yapalım, hadi başlayalım gibi çok heyecanlı ve fikrine inanılmaz derecede güvenen insanları görmüşsünüzdür. Aslında olayın gerçeği şu, herkesin bir fikri var ve herkes o fikri yaptığında gerçekten paraya para demeyeceğini düşünüyor.

Peki gerçekten böyle mi?

Aslında önemli olan fikir bulmak mı? Yoksa o fikri gerçekleştirip bir girişimde bulunmak mı? İşte bu ikisi arasında ki fark gerçekten önemli, bu yüzden bir fikrim var diye sevinmeyin ve o fikri nasıl hayata geçireceğinizi düşünün, önemli olan fikir değildir, çünkü herkesin gerçekten bir fikri var ve bu fikirler üzerine sürekli düşünen insanlar da var ama önemli olan bir fikir bulmak değil önemli olan o fikri hayata geçirmektir.

Peki bir fikriniz var ve bu fikre çok inanıyorsunuz, bunu bir girişime dönüştürmek istiyorsunuz o halde neler yapılmalı?

 

İlk tavsiyem şu olacak; Hangi girişimi yaparsanız yapın şunu unutmayın; Her şeyin basit bir başlangıcı mutlaka vardır. O yüzden büyük düşünün ama basit başlayın, ilk altın kural.

 

Örnekler ile bu yazıda ilerlemek istiyorum. Örneğin ben bir ürün geliştirmek istiyorum ya da yurt dışında bulduğum ürünü Türkiye pazarında satmak istiyorum ama bu daha önce hiç yapılmamış bir şey ve bu ürünü buraya getirmek ya da sıfırdan üretmek gerçekten çok maliyetli bir iş

Bu durumda ne yapabilirim?

İş çok büyük, bir ürün üreteceğim ya da yurt dışından bir ürünü Türkiye pazarına getireceğim. Burada sermaye gerekiyor; Yurtiçine alabilmek için gümrük bedeli, Türkiye ‘de şirket kurulumu, markalaşma, satmak için kanallar, internet üzerinden sattığımızda internet kanalları, internet sitesinin yapılması, pazarlamasının yapılması gibi bir çok şey var. Örneklersek bu iş için benim 1 Milyon TL ‘ye ihtiyacım var o zaman ne yapıyorum, hemen bu 1 milyon TL yi aramaya başlıyorum. “Bir fikrim var, 1 milyon TL ye ihtiyacım var yatırırsanız sizde çok para kazanırsınız, bende çok kazanırım paraya para demeyiz.” Evet fikriniz güzel o 1 milyon TL lik yatırımı yaptığınız zaman belki de 1 Yıl içerisinde o parayı 10 milyon TL  lik bir satış yapacaksınız ama o 1 milyon TL yi bulmak inanın çok zor. Bu yüzden büyük düşündünüz, düşünceniz oldukça güzel ama başlangıcı basit yapın.

 

Nasıl basit yapabiliriz?

            Ürünü eğer yurtdışından getirecekseniz, güzel bir fotoğrafını çekin, üründen bir adet satın alın ve kendinize bir internet sitesi oluşturun. İnternet sitesi oluşturduktan sonra ön sipariş için formu doldurun deyin ve ön sipariş formu hazırlayın, dikkat ederseniz ürünü almadınız yani stok yok hiç bir şey yok, firma kurma yok yani sadece bir adet ürün aldınız, fotoğrafını çektiniz ve internet sayfası açtınız. Buradaki maliyetinizi hesaplarsak, ürünü satın alma maliyeti, internet sitesini açma ve sonrasında bir pazarlama faaliyeti yürütün, bunun içinde bir bütçe ayırın. Örnek veriyorum 100 TL. Bunu 100 TL ‘lik bir bütçe ile 1000 kişiye tanıtın hedef kitleniz ne ise örnek veriyorum 18 – 35 yaş aralığında kadınlar hedef kitlem. Bu hedef kitleyi hedefleyerek facebook ya da herhangi bir kanal üzerinden reklam çıkın, 1000 kişiyi listeye çekin ve o 1000 kişi üzerinden kaç tane ön sipariş aldığınıza bakın. 1000 kişi geldi ve bu 1000 kişiden 10 kişi sipariş verdi %1 lik bir başarı oranınız var. Dolaysı ile %1 lik bir başarı oranı gerçekten iyi bir başarı oranı. Burada maliyetiniz ne oldu, evet milyon dolarlık projeden bahsediyoruz ama başlarken çok daha düşük başladık. Basit düşündük, ürünün fotoğraflarını çektik, internet sitesini açtık, internete koyduk ve bundan sonra bir pazarlama yaptık. Maksimum 1.000 TL ‘lik bir masrafla bu projenin gerçekten tutup, tutmayacağını test etmiş olduk. Büyük düşünüyoruz ama mutlaka ve mutlaka basit başlıyoruz.

 

İkinci Kural

            Evet basit başladık ama basit başlamak içinde bir şey daha var. İstikrarlı olun, bu çok ama çok önemli. Basit basit adımlar atın, ufak ufak adımlar atın ama bu ufak adımları istikrarlı bir şekilde ve düzenli bir şekilde atın. Bunu da örneklemek gerekirse; Ben bir youtube kanalı açacağım, bu youtube kanalı üzerinden para kazanmak istiyorum. O zaman kendinize mutlaka bir kural koyun; “Haftada bir video yayınlayacağım.” Çok net bir kural, ya da gerçekten yapabileceğiniz günü belirleyin, “Ben üç günde bir video yayınlayabilirim.” Ama bunu yaparken gerçekçi olun ve gerçekten yapabileceğiniz şeyi belirleyin ve o istikrarı hiçbir zaman bozmayacak şekilde ilerleyin, çünkü her zaman şöyle bir kural vardır; Siz bir adım atarsınız ama hedefe ulaşamazsınız. O adımları tekrar etmeniz gerekiyor. Yeni bir video çektiniz, sizin bir anda bir milyon takipçiniz olmayacak. On video çektiniz, belki bin aboneniz olacak ama ondan sonra, siz bu istikrara devam ettiğinizde, yüz videoya belki bin videoya ulaştığınızda aslında inanılmaz bir noktaya gelmiş olabilirsiniz. Bu yüzden bir girişimci için istikrarda en önemli maddelerden biri.

 

İyi Analiz Etmek

Yukarıda ki yazımızda bahsetmiştik, bir milyon dolarlık proje olabilir ve bir sermaye gerektirebilir ama siz bunu bin tl ile de yapabilirsiniz ya da yüz tl ile de yapabilirsiniz. Örneğin ürünün fotoğraflarını alın, bir instagram hesabı açın, instagram hesabından bir kitleye ulaşın ve o kitle üzerinden sipariş almayı deneyin. Yani web sitesi maliyetine de girmeyin, pazarlama faaliyetine de girmeyin. Belki de on liralık, yirmi liralık bütçe ile bile bir girişimi başlatabilirsiniz ama burada önemli olan nokta şu, adımları belirleyip o adımlarda analizinizi iyi yapmanız gerekiyor. Örnek veriyorum; “Ben bu ürünü Türkiye ‘ye getireceğim ve bir milyon adet satacağım.” Hedefim bu ama ben ne yaptım, basit başladım. Basit başlamak için kendi adımlarımı önce belirliyorum ve diyorum ki ilk olarak bu ürünün fotoğraflarını çekip web sitesine koyacağım, bin kişiye pazarlamasını yapacağım ve buradan on sipariş alırsam benim projem başarılı bir proje diyeceğim ve ikinci aşamaya geçeceğim. Dikkat ederseniz aşamalara ayırıyoruz, ikinci aşama şu olacak; “Ben bu üründen yüz adet getiriyorum.” Bu sefer gerçekten satabileceğim demeyeceğim. Yüz adet getiriyorum ve o ürünün siparişlerini almaya başlıyorum, pazarlamasını yapıyorum ve bu yüz ürünü ne kadar sürede, ne kadar maliyetle satabildiğimi görüyorum. Aslında ikinci aşamayı da bu şekilde bitirmiş oluyorum. Üçüncü aşama da ise artık iş büyüyor, gerçekten bu iş tuttu, bu işten para kazanabileceğimi anladım ve artık aşamaları atlayabilirim. İşi büyük düşünüp bu işin altında ezilmektense, basit düşünüp yola çıkın ve sonrasında o yolda iyi analiz ederek sürecin her bir adımını belirleyerek ve her adımda iyi bir şekilde ederek girişiminizi adım adım büyütebilirsiniz.

 

Basit başladık, adımları belirledik. Adımları belirledikten sonra iyi bir şekilde analiz ettik ve analizden sonrada işi adım adım yürüttük. Tüm bunları yapabileceğiniz gibi bir girişimcinin farklı bir yöntemi daha olabilir, o yöntemde dijital çağın vermiş olduğu avantajlardan bir tanesi “Fon Toplamak” evet bir fikriniz var, bu fikri gerçekleştirmek için 10.000 Tl ye ihtiyacınız var ama bu parada sizde yok. Bunu eşinizden, dostunuzdan, banka kredisi ile oradan buradan bulabilirsiniz ama aynı zamanda da şunu yapabilirsiniz; Ürünü çıkartmadan önce fon toplayabilirsiniz. Bu konuda bir çok fon toplama sitesi var bu fon toplama sitelerine girerek, ürününüzü tanıttınız ve ben fon istiyorum bu ürünü Türkiye ‘ye getireceğim diyorsunuz. Fon toplarken de aslında ön sipariş alıyorsunuz ve ön sipariş alarak istediğiniz bedele ulaşıyorsunuz. İstediğiniz bedele ulaştığınızda da siz o işi yapar hale gelebilirsiniz. Aslında önceden bir sermaye yatırmayarak daha işe girişmeden, bir sermaye ortaya koymadan öncesinde satışları ortaya koyarak bir fon toplayabilir ve girişiminize bu şekilde başlayabilirsiniz. Yine bunun için internette bir çok site olduğunu bilmeniz gerekir ve bir çok farklı sistem kullanabilirsiniz.

 

Özetleyecek olursak, bir girişim yapmak oldukça önemli bir iş ancak bir fikir bulmak o kadar önemli bir iş değil bunu açıkça belirtmek istiyorum ve bir fikrim var havası ile kesinlikle yola çıkmayın, önemli olan bir fikrinizin olması değil. Fikrinizi hayata geçirip, geçirmemeniz ya da o fikri nasıl hayata geçireceğiz.

 

 

Makaleyi Puanlayın
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

İnternetten Para Kazanma Yolları

Hızlı Para Kazan site sahibi. Sizlere internetten ve gerçek hayattan derlediğim ve bazılarını tecrübe ettiğim para kazanma makalelerini yayınlamaya kendimi adadım. :)

Bir Cevap Yazın

Lütfen "Adblock" tarzı reklam engelleyici eklenti kullanıyorsanız kapatın. Çünkü sitenin tek gelir kaynağı reklamlardır.
%d blogcu bunu beğendi: