İnstagram Takipçileri Nasıl ve Neye Göre Sıralanır?

Instagram ‘ın işleyişini bildiğiniz gibi hemen hemen her insana, her yaşa ve kitleye  hitap eden en popüler sosyal paylaşım ve iletişim platformlarından biridir. Instagram kullanıyorsanız bir kerede olsa illa ki girip baktığınız bir “Hikaye” bölümü mevcut ve burada takip ettiğiniz kişilerin,sayfaların paylaşmış olduğu hikayeleri görmektesiniz. Peki bu hikayeler neye göre ve nasıl sıralanır? Instagram Algoritmasında neler barındırıyor? İşte bu merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabileceksiniz.

Instagram ‘ın Algoritma Mantığı Nedir?

Instagram ‘ın algoritması her daim daha fazla kullanıcı kitlesine ulaşmaktır, bu mantığı takip edecek olursak ve incelersek Instagram hikayenizi görüntüleyen, karşınıza çıkan kişileri ve paylaştığınız içerikleri beğenen kişileri sizin ilginize ve alakanıza göre sıraya sokmaktadır, ilgi ve alakadan kasıt ise; o kişi ile aranızda ki etkileşimdir.

Kişinin profil sayfasına hangi sıklıklar ile giriyorsunuz? Kişinin paylaşmış olduğu hikaye veya durumlarına hangi sıklık ile bakıyorsunuz gibi kişi ile kendi aranızda ki etkileşimi sağlamış oluyorsunuz ve tamda burada Instagram ‘ın algoritması devreye giriyor ve sizin en sık ve çoğunluk olarak hangi kişinin profiline girip, hikaye veya durumuna bakıyorsanız buna göre o kişiyi sizin hesabınız da üst sıralara çıkartmaktadır.

Ayrıca bu durumu yapabilmeniz için karşılıklı bir şekilde etkileşime geçmenize gerek bulunmuyor. Bir başka takipçiniz – Instagram Kullanıcısı sizin profilinizi sürekli özen gösterip sık sık ziyaretlerde bulunuyorsa ve durumlarınızı inceliyorsa o kişi de sizde sıralama algoritmasına girmiş olacak ve liste de yer almaya başlayacaktır. Instagram bu algoritmayı asla sabit tutmuyor bir gün bir başkası var bir gün bir başkası bu profilinize giren ve inceleyen kişilerin değiştiğine işaret etmez, Instagram ‘ın Algoritması daha farklı kişiler ile iletişim kurmanız için yaptığı küçük yapay zekalardan birisi sadece. Ne kadar işe yaradığını hemen hemen hepimiz biliyoruzdur lakin mantığını anlamak için araştırmak ve incelemek gerekir.

Instagram Keşfet ve Önerilenler Nasıl ve Neye Göre Sıralanır?

Instagram Keşfet ve Önerilen arkadaşlar kısmı da aslında aynı mantık ile gösterilir, Gösterilen paylaşımlar sizin like yani beğeni yaptığınız, yorum yaptığınız, sonra izlerim veya okurum diye kaydettiğiniz paylaşımlarınıza dahi bakarak şekil almaktadır Instagram kullanıcılarının arama kriterlerine göre hangi tarzdan nasıl ve neden hoşlanıyorsanız ona göre sayfalar ve etkinlikler çıkarıyor karşımıza bu sebeple Instagram ‘da daha fazla zaman geçirmiş oluruz. Peki sizce bu Algoritma konusunda Instagram sizce ne kadar başarılı? Aslında cevabı çok kolay, biraz çevremize ve hatta kendimize baktığımızda bile ne kadar Instagram ‘da zaman geçirdiğimiz ortada sanırım?

 

Instagram ‘da Arkadaş Önerileri Neye Göre Sıralanmakta?

Instagram önerilen arkadaş algoritması ise diğer anlatılanlar gibi olduğu söylenebilir yani etkileşimlere göre öneriler çıkmaktadır. Hatta ve hatta aynı konumdakileri karşılaştırır ki bu sayede insanlar birbirini tanır ve bulur ve takip eder, aslında bunu bir nevi zorlama olarak bile kabul edebiliriz.

 

Makaleyi Puanlayın
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

İnternetten Para Kazanma Yolları

Hızlı Para Kazan site sahibi. Sizlere internetten ve gerçek hayattan derlediğim ve bazılarını tecrübe ettiğim para kazanma makalelerini yayınlamaya kendimi adadım. :)

Bir Cevap Yazın

Lütfen "Adblock" tarzı reklam engelleyici eklenti kullanıyorsanız kapatın. Çünkü sitenin tek gelir kaynağı reklamlardır.
%d blogcu bunu beğendi: