İnternet’ten Nasıl Para Kazanılır?

İnternet’ten Nasıl Para Kazanılır?

Bugünkü yazımızın konusu bu ve bu yazımızın içerisinde İnternet’ten Para Kazanma Yöntemlerinin bir çoğundan bahsedeceğiz, hatta bir çok kişinin sormuş olduğu gibi; “İnternet’ten kolay para nasıl kazanırım? Denilince tabi ki tamamen ayrı bir kavramdan bahsediyoruz, kolay para kazanmak ya da ciddi anlamda Para Kazanmak. Öncelikle şunu net bir şekilde açıklamak istiyoruz, İnternet ‘ten para kazanmak mümkün ve İnternet’ten gerçekten çok ciddi paralar kazanabilirsiniz ama çok ciddi paralar kazanmak içinde çok ciddi emekler sarf etmeniz gerekiyor ve doğru yöntemi seçmeniz gerekiyor.
Peki nedir bu doğru yöntem?
Aslında bu yazıda size anlatmak istediğimiz nokta bu olacak, herkes için doğru yöntem farklı olabilir, herkes farklı bir yöntemi tercih ederek orada başarıya yani paraya ulaşabilir
İnternet üzerinden para kazanmayı en temelde üç farklı kategoriye ayırabiliriz, peki bunlar kısaca nedir? Artık yavaş yavaş adımlara geçelim, para kazanmanın ilk adımı ve ilk yöntemi;

 

 


1) Youtube ile Para Kazanma

Youtube ile para kazanma sistemini daha önce ki yazılarımızda paylaşmıştık, youtube ‘den para kazanmak gerçekten mümkün ama bunun için belli yatırımlar yapmanız ve belli standartları aşmanız gerekiyor.

İhtiyacınız Olan Nedir?

Bir kamera ve bir mikrofon ya da bunların ikisini de kapsayan ekipman ve bunların haricinde ışığı iyi olan, ses yalıtımı iyi olan bir ortam ve güzel bir çekim odası, sonrasında da doğru bir konu yani hem sizi temsil edecek hem güzel birşeyli içerikler bulabileceğiniz hemde iyi bir kitleye sahip olan içerik bulmak.
İzlenmede Ne Kadar Kazanırım?
Aslında önemli konulardan bir tanesi budur. Sonrasında hesaplamanız aslında temel teori ile hesaplamasını size vermek gerekirse bu ise şöyle olur; 1000 izlenme başına 1 TL kazanırsınız, bu elbette düşükte olabilir fazlada olabilir ama ortalamada 1000 izlenmeden 1 TL Kazanacağınızı hesabınızı yapabilirsiniz. Tabi ki burada önemli konulardan bir tanesi de youtube video çekmeye başladım! Hemen ilk günden Para Kazanacak mıyım? Cevabımız “Hayır”. Önemli olan bir şart var “4.000 Saat İzlenme ve 1.000 Abone” yani 1.000 Abone ve 4.000 Saat izlenmeye ulaşmadan zaten para kazanma kısmı devreye girmiyor, para kazanmanın devreye girmesi için öncelikle bu şartları yerine getirmeniz gerekiyor, dolayısıyla Youtube ‘den para kazanmak mümkün ama para kazanmak için öncelikle bir yatırım ve biraz zamana ihtiyacınız var, sonrasında örnek veriyorum; 100 tane video çektiniz ve toplamda 1.000.000 izlenmeye ulaştınız, aşağı yukarı 1.000 TL ye kadar para kazanabilirsiniz.

 

 

2) Web Sitesi Üzerinden Para Kazanmak

Bunu bildiğiniz üzere artık bir çok insan yapıyor, blogger’lar yada farklı projeler ile çıkarılan siteler, dizi siteleri gibi bir sürü sitelerden bahsedebiliriz. Burada da temel bir kavram var, web siteniz üzerinden para kazanabilirsiniz evet bu doğru ama para kazanma teorisi aslında yine aynı; reklamlardan gelir elde ediyorsunuz, yani websitenize reklamlar koyuyorsunuz ve bu reklamlardan gelen para ile aslında para kazanıyorsunuz. Dolayısı ile sayfaya kaç tane reklam koydunuz, bu reklamları nasıl yerleştirdiniz ve bu reklamların kaç kez tıklama aldığı çok önemli, aslında en önemli şeylerden birisi;
Reklamlarınız Kaç Kere Tıklanma Alıyor?
Burada da benzer bir hesaplama yapabiliriz, örnek veriyorum; Reklamın 1.000 görüntülenmesi başına bir bedel vardır BGBG olarak adlandırılır ve burada ortalama 2 TL gibi rakamlardan bahsedebiliriz. Örnek veriyorum, sitenizin günde 1.000 kişi geldiğinde siz 2 TL Para Kazanmış olursunuz, dolayısı ile aylık 1.000 TL gibi rakamlara ulaşmak için aslında ciddi rakamlara, ciddi ziyaretçi kitlelerine ulaşmanız gerekiyor.
Burada da Kurallar Var;
Burada nelerden para kazanabilirsiniz, en çok kullanılan yöntem “Google Adsense” ve Google Adsense ‘ninde bir kuralı var; Özgün bir içerik üretmeniz gerekiyor, web sitenizin güzel içeriklere sahip olması gerekiyor ve minimum 6 aylık geçmişi olması gerekiyor. Bugün bir site açtığınızda hemen para kazanmaya başlarım gibi bir şey söz konusu değildir. Belli bir emek sarf edilmeli ve zaman geçmeli ve 6 ay sonrasında ciddi bir ziyaretçi kitlesine eriş melisiniz ki para kazanmaya başlayın. Yani evet “Google Adsense” üzerinden de güzel paralar kazanabilirsiniz ama bunun içinde biraz çaba ve emek sarf etmeniz gerekiyor.

 

 

3) Sosyal Medya Üzerinden Para Kazanmak

Sosyal Medya kanalları; Facebook, Twitter, İnstagram, Vine gibi bir çok kanal üzerinde popüler olan insanları biliyorsunuz. Aslında bunlara bir diğer adıyla Sosyal Medya Fenomenleri deniliyor. Dolayısıyla belli bir kitleye eriştiğinizde o kitleye yapacağınız reklamlar sizin için bir gelir kaynağı olabilir. Özellikle Vine tarafından, Twitter tarafından çok fazla yapılmaktadır. Ya da Facebook tarafında çok popüler sayfalar var bunları yapabiliyor ve bunların dışında son zamanlarda popüler olan İnstagram diye bir sosyal medya hesabı açabilir ve burada bir kitleye erişerek o kitle üzerinden reklamlar alarak belirli gelirler elde edebilirsiniz. Tabi ki burada bir bütçe vermek söz konusu değil ama örnek veriyorum İnstagram üzerinde 100.000 Takipçiye ulaştığınızda ve belli bir alana hitap ettiğinizi, örneğin makyaj alanı ya da stil alanı, giyim, kıyafet gibi alanlara hitap ettiğinizde orada sponsorlar bulmak ya da oradan reklam almak sizin için oldukça kolay olacaktır ancak burada önemli olan nokta şu 100.000 Takipçiye nasıl ulaşacağınız, en önemli ve en kritik noktalardan bir tanesi bu dolayısıyla takipçiye ulaşmak için belli bir zaman sarf etmeli, belli bir efor sarf etmeli ve sonrasında o takipçiye ulaştıktan sonra belirli bir miktar para kazanmaya başlayabilirsiniz, bu da ilk iki seçenekte olduğu gibi ve yine uzun vadeli süreç olduğunu söylemem gerekiyor.

Sosyal Medya Üzerinden Satış Yaparak Para Kazanmak

Reklamlardan para kazanabileceğiniz gibi kazanabileceğiniz farklı bir alan ise; Satış yapmak, yada Satış Yaptırmak. Özellikle son zamanlarda popüler olan bazı konular var, mesela Dropshipping. Bu yöntem ile inanılmaz paralar kazanılabilir hatta çok zengin olabiliyorsunuz gibi bir çok kavram var, bunlardan da biraz bahsetmek gerekiyor. İnternet Üzerinden Satış Yaparak Para Kazanmak mümkün evet bu doğru, nasıl yapabilirsiniz? Belli bir kitleniz vardır ve buraya satış yaparsınız. Bunu sosyal medya kanalları üzerinden bile yapabilirsiniz ki İnstagram bu zamanlarda özellikle satış konusunda çok popüler olmaya başladı, İnstagram üzerinden herkes evde yaptığı şeyleri satar hale geldi, bu çok kolay ve bunu çok pratik bir şekilde yapabilirsiniz, hemen bir kaç tane ürün üretin ya da hemen bir kaç tane ürün bulun ve bunları İnstagram sayfanıza koyun ama burada da önemli olan konu, belli kitleye ulaşmak.

 

 

4) E-Ticaret Sitesi Açarak Para Kazanmak

Sosyal Medya kanalları dışında kullanabileceğiniz bir diğer yöntem de bir E-Ticaret sitesi açmak, bunun için farklı sistemler kullanabilirsiniz, örneğin shopify gibi hazır sistemler kullanabilir veya daha farklı hazır sistemleri kullanarak direk ürün satmaya başlayabilirsiniz, burada önemli olan konu; Ürünün nereden bulacağım?, Hangi ürünü seçeceğim ve bunun pazarlamasını nasıl yapacağım?
Pazarlama en önemli faktör, eğer e-ticaret işine giriyorsanız satış yapma işine giriyorsanız en önemli şey kesinlikle ve kesinlikle pazarlama faaliyetleri ve bu ürünü uygun kitleye nasıl eriştireceğiz.

 

5) Dropshipping

Aslında bu son derece önemli bir konu ve çok popüler olmaya başladı, neden çok popüler olmaya başladı? Çünkü Dropshipping ile ilgili çok fazla reklam var ve çok fazla eğitim var, çok fazla oluşumlar görüyoruz etrafta, evet Dropshipping güzel bir alan ve teoride ki olay şu Dropshipping yani bir diğer anlamda aracısınız, ürünü bir yerden alıyorsunuz, satıcıya veriyorsunuz ve satıcı bunu satıyor ve sizde arada kar ediyorsunuz.
Nasıl bir kar ediyorsunuz?
Örneğin Aliexpress’ten bir ürünü 1 dolar karşılığında alıyorsunuz Amazon.com ‘da bunu 5 Dolar karşılığında satıyorsunuz ve arada 4 Dolar ‘lık bir kar elde ediyorsunuz. Tamamen afaki rakamlardan bahsediyorum burada. Burada önemli olan nokta şu, teoride siz bir ürün almıyorsunuz dolayısıyla, stok tutma gibi sorununuz yok ama farklı farklı sorunlar devreye giriyor, gerçekten bir ürün sattırmak o kadar kolay değil hali ile burada önemli olan nokta şu; Hangi ürünü satacağım ve bunun sonrasında müşteri hizmetleri, geri iadesi, ürün talepleri gibi konuları nasıl halledeceğim, aslında burada bire bir bir çalışmadan bahsediyorum. Ben Dropshipping yapacağım, oturduğum yerden para kazanacağım diye bir durum söz konusu değil. Aslında baya bildiğiniz bir e-ticaret işine giriyorsunuz ve burda satmaya başlıyorsunuz, Dropshipping ‘in farklı yöntemleri var, bu yöntemlerden bir tanesi; Alibaba ‘dan toplu sipariş verip bunu Amazon ‘un deposuna göndermek ve Amazon ‘un sitelerinden bunu satmak. Burada gerekli olan şey nedir? Sizin o ürünleri alacak bütçeyi ayırmanız ve o ürünleri sipariş ederek Amazon ‘a göndermeniz, sonrasında satışlar başlayacaktır.

 

 

6) Uzmanlık Alanlarınızı Paraya Çevirmek

Gerçekten çok önemli konulardan bir tanesi Uzmanlık Alanlarınızı Paraya Çevirebilirsiniz. Herhangi bir uzmanlık alanınız olabilir, bununla ilgili eğitimler hazırlayabilir, kitaplar yazabilir ve bunları satabilirsiniz. Örneğin, e-kitaplar oluşturabilir ve bu e-kitapları İnternet üzerinden herkese satabilirsiniz bunun için örnek sitelerden bir tanesi ise Smashwords, siz online bir şekilde kitabınızı oluşturuyorsunuz ve bu kitabı satışa çıkartıyorsunuz hatta bu kitap baya D&R gibi Türkiye ‘de ki marketlerde bile satılabiliyor, ancak burada ki tavsiyem şu çok ufak rakamlara kitap satıldı ve Ülkemiz ‘de çok kitap alınmadığı için Türkçe yerine İngilizce kitaplar yazmak ve bunu bütün Dünya ‘ya açmak, böylelikle çok daha ciddi paralar kazanmanız mümkün olur.
Uzmanlıkla ilgili bir diğer yöntem ise eğitimler hazırlamak, bunu çok farklı platformlarda yapabilirsiniz, örnek veriyorum Türkiye ‘de bunu yapacaksanız Udemy kullanabilir ya da VideBu ‘yu kullanabilirsiniz. Udemy bir pazar yeri, yani eğitiminizi normal evinizde hazırlayıp istediğiniz standartta üretip bunu satabilirsiniz ancak Videbu gibi daha profesyonel sistemlerle de eğitimlerinizi hazırlayıp bunları satışa sunabilirsiniz. Burada yapılan şey aslında farklı yöntemler, videbu herkesin içerik üretmesine izin vermiyor ve herkesi uzman bir şekilde kadrosuna almıyor. Belli standartlardan geçirerek uzman olarak alıyor ama prodüksiyon desteği, içerik desteği ve yayınlama desteği gibi bir çok desteği kendi içerisinde veriyor, aşağı yukarı baktığınızda bu sistemlerin hepsinde de gelir modeli aynı; Ne kadar satılırsa, siz o kadar para kazanırsınız. Yani gelir paylaşım modeli, örnek veriyorum 100 Dolar ‘lık satış olduğunda bunun 50 Dolar ‘ını siz alırsınız, 50 Dolar ‘ını satan taraf alır ve bu şekilde bir para kazanma işlemine başlamış olursunuz.
Uzmanlık alanınıza göre farklı alanlarda da para kazanmanız mümkün, örnek veriyorum; Fotoğrafçı sınız, fotoğraf çekip bunları Starstruck gibi yerlerden satarak para kazanmanız mümkün, ya da tasarım yapıyorsunuz bunada örnek veriyorum envatomarket gerçekten çok geniş marketlerden bir tanesi. Tasarım yapabilir, kod yazabilir ya da müzik yapabilirsiniz ve bunları gerçekten buradan satabilirsiniz. Buraya ürünlerinizi koyup kişilere, kullanıcılara satabilir ve buradan da yine gelir paylaşım modeli ile bir gelir elde edebilirsiniz.

 

 

7) Affiliate Marketing Kullanmak

Bir çok yöntem saydık, bu yöntemlerin dışında kullanabileceğiniz bazı yöntemler de var. Örneğin bunlardan en popülerlerinden bir tanesi de Affiliate programlar. Yani Affiliate Marketing.

Affiliate Marketing Nedir?

Aslında bir ürünü satıyorsunuz, satılmasına yardımcı oluyorsunuz ve dolayısı ile o satıştan bir pay alıyorsunuz. Burada kullanılacak bir sürü sistem var, bunlardan bir tanesi Amazon veya Türkiye ‘de farklı sistemler bulabilirsiniz. Hatta ve hatta bununla ilgili size bazı örnekler vereceğim; Çok fazla reklamını gördüğünüz, Trivago ya da İndirim Kuponları gibi siteler görmüşsünüzdür, bu sitelerin aslında hepsi Affiliate Marketing ile gidiyor, yani ne yapıyor dersek; Trivago bir otelin, bir şekilde rezervasyon ağına almasını sağlıyor ve bu rezervasyonu trivago üzerinden yaparsanız site bu rezervasyondan bir pay alıyor veya diğer sitelerde aynı şekilde, indirim kuponu satan yerler gibi siteler hepsi bu işleri yapıyor, dolayısıyla bunu bireysel olarak kendi sosyal ağınızdan yapabilir, web sitenizden yapabilir ya da bununla ilgili özel bir platform kurup Affiliate Marketing yapabilirsiniz. Bu konuda da ciddi bir gelir elde etmeniz mümkün.

 

 

Son olarak anlatacağım şeylerden bir tanesi aslında “Kolay Para Kazanma” çünkü bu soru en fazla gelen şeylerden bir tanesi, İnternet’ten kolay parayı nasıl kazanırım? Şimdi saydığımız yöntemlerin hiçbirini kolay olmadığını sizde az çok biliyorsunuz, aslında belli bir yatırım, belli bir zaman ve belli bir süreç gerektiriyor ve belli bir zahmeti var bu işin hali ile o kadar kolay değil ancak daha kolay para kazanmak istiyorsanız bu zamanda sizlere kripto paraları önerebiliriz, yani bitcoin alıp, satabilirsiniz ve buradan ciddi paralar kazanabilirsiniz, eğer kolay para kazanmak istiyorsanız şunu unutmayın kolay para kazanmak evet mümkün ancak riski çok daha fazladır. Örneğin 10.000 Dolar para yatırıp bir anda 20.000 Dolar yapabilirsiniz ama 10.000 Dolar bir anda 1.000 Dolar ‘da olabilir yani onu kaybetme riskiniz de var. Bu yüzden kolay kavramı eşittir risk hatta yüksek risk. Bunu hiç bir zaman unutmayın ve buna göre yatırımlarınızı, stratejinizi belirlemenizi öneriyorum. Tabi tüm bunları ortak noktaya toplayacak olursak bir kaç tavsiye de bulunmak istiyorum;
Evet İnternet’ten Para Kazanmanız mümkün, hatta iyide para kazanabilirsiniz ama bunu oturduğunuz yerden hemen bir site yapayım kendi kendime para kazanayım gibi düşünmeyin, bir emek sarf edin ve o işin üzerine kesinlikle odaklanın ve ciddi bir şekilde ondan para kazanmaya kadar ilerleyin. Youtuber olup youtube ‘den para kazanmak istiyorum derseniz, burada yapacağınız şey şu; Kendinize bir standart belirleyin bir süre belirleyin ve bu süre dolana kadar bu standartlarda üretim yapmaya devam edin. Örneğin “Bir yıl sonra ben 300 TL kazanacağım” gibi bir hedef belirleyip bu hedefe doğru ilerleyin ve o hedef gerçekleşmediği zaman kararınızı verin. Yoksa ben bir işe başladım hemen 1 Ay sonra para kazanamıyorum, ben bu işi bırakayım derseniz gerçekten bütün işleri bırakacağınızı söyleyebilirim şimdiden. Çünkü hiç bir aşama, hiç bir yöntem bu kadar kolay değil, dediğim gibi bu kadar kolay para kazanmak istiyorsanız yapacağınız şey, kripto paralara girmek olabilir. Al-Sat yaparak çok iyi paralar kazanılabilir, bununda farklı yöntemleri var, farklı şekilde kullanarak kripto paralardan da paralar kazanabilirsiniz. Şunu unutmayın bütün bunları yaparken biraz İngilizce düşünmenizde fayda olacaktır. Yani Türkçe yaptığınız da ulaşabileceğiniz kitle belli ancak bunu İngilizce yaptığınızda çok daha bir kitleye ulaşabilir ve böylece para kazanma ihtimalini arttırmış olursunuz.

Makaleyi Puanlayın
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

İnternetten Para Kazanma Yolları

Hızlı Para Kazan site sahibi. Sizlere internetten ve gerçek hayattan derlediğim ve bazılarını tecrübe ettiğim para kazanma makalelerini yayınlamaya kendimi adadım. :)

İnternet’ten Nasıl Para Kazanılır?” için bir yorum

  • Aralık 4, 2018 tarihinde, saat 1:12 am
    Permalink

    Yararlı Bilgiler için çok teşekkür ederim

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

Lütfen "Adblock" tarzı reklam engelleyici eklenti kullanıyorsanız kapatın. Çünkü sitenin tek gelir kaynağı reklamlardır.
%d blogcu bunu beğendi: