İş Yerinde Özgüven ve Motivasyon

İş hayatında kendinize yeterince güvenmediğiniz için geri planda ve biraz çekimser kalıyor olabilirsiniz. Bu hep böyle devam etmek zorunda değil.

Olumsuzlukları Unutun

İlk yapmamız gereken zihnimizde ki olumsuz konuşmaları, olumsuz düşünceleri bir şekilde hayatımızdan çıkartmak. Eğer ki iş hayatında kendisine yönelik hep olumsuz düşünen insanlar iş hayatında kendini geliştirmeye yönelik motivasyon konusunda ciddi sıkıntılar yaşarlar. Motivasyonunuzu arttırabilmek için, iş hayatında kendinizi geliştirebilmeniz için ilk olarak zihnimizde ki olumsuz konuşmalardan kurtulmamız lazım.

Hata Yapmaktan Korkmayın

İş hayatınızda kendinize güvenmediğiniz, emin olmadığınız alanlar ve konular varsa bu konu da ilk yapacağınız şikayet etmeyi bırakmak. Bu konu da kendi bilgimizi, alanımızda ki yeterliliğimizi arttırmak. Eğer bilgimizi arttırırsak o konuda ki güven otomatikman artacaktır.

Diyelim ki işe yeni başladınız ve sizden bir görev yapmanız istendi ve o görevde hata yaptınız ve siz o an yıkıldınız. “Ben nasıl hata yaparım?” “Ne kadar beceriksizim!” diyerek. Aslında bir düşünün; herkes ilk başladığında mükemmel olarak mı başlıyor? Herkes işe uzman olarak mı başlıyor? Ya da o işi mükemmel yaparak mı başlıyor? Hayır, hiç kimse bir işe başladığında uzman değildir. Bir şeyi ne kadar tekrar tekrar yaparsanız o işte o kadar uzman olmaya başlarsınız. O yüzden cesaretinizin kırılmasına izin vermeyin. Herke işe ilk başladığında hata yapar ve iş hatalardan öğrenilir.

Motive Kaynakları Yaratın

Herkesin hayatta iyi olduğu ve biraz daha iyi olduğu alanlar vardır. Eğer ki siz hep daha az iyi olduğunuz alanlara odaklanırsanız kendinizi değerlendirdiğiniz zaman ortaya çıkan sonuç genelde olumsuz olacaktır. Özellikle işe yeni başlanılan zamanlarda iyi yaptığınız, başarılı olduğunuz alanları kendinizi değerlendirirken hesaba katarsanız bu sizi daha fazla motive edecektir.

Birde şöyle bir durum var, bir işe başladınız ve bir şekilde kendinizi geliştirmeniz lazım. Odanıza oturdunuz kuma kuşu gibi, orada bekliyorsunuz ve diğer insanlarla da pek ilişki kurmuyorsunuz ciddi anlamda sıkıntı yaşayabilirsiniz. O yüzden işinizi sevmeniz önemli eğer sevdiğiniz bir işte çalışıyorsanız o konuda kendinizi geliştirmeniz çok önemli. Bu konuda verilen seminerler, eğitimler ya da bu konuda ki kitapları okumanızda çok fayda sağlayacaktır.

İş yerinde başta ne kadar çok insan tanırsanız, ne kadar çok insan ile ilişki kurarsanız, bir anda orayı sahiplenirseniz ve kendinizi daha motive ve daha öz güvenli hissedebilirsiniz.

 

Bilmediğinizi Sorun

Şu hayatta altın bir kural vardır; Bilmediğin bir şey varsa onu soracaksın. Bazı insanlar var ki bir şey sorduğu zaman sanki diğerleri onun hakkında kötü düşünecekmiş gibi hissederler ama siz sormadan o konuyu o işi öğrenmeniz de mümkün değil. Sormanız aynı zamanda diğer insanlar tarafından şöyle algılanır. “Bu adam, bu işe hevesli, öğrenmeye açık”. Karşılıklı geri bildirim sizi daha da motive ettirecektir ve kendinize olan belirsizlik duygusunu, öz güvensizlik duygusunu biraz daha ortadan kaldıracaktır. Sormaktan hiçbir şekilde çekinmememiz lazım.

 

Aşırı Ciddiye Almak

İş yerinde öz güvenimize zarar veren hatalardan bir tanesi ise her şeyi aşırı ciddiye almak . Başarılı olmak istiyorsunuz, kendinizi ispatlamak istiyorsunuz ama bunu eğlenmeden yapmak mümkün değil. Eğer eğlenmeden yaparsan ve bir noktadan sonra stres küpü haline dönersin. O yüzden işimizden keyif almalı, eğlenmeliyiz. Aynı zaman da diyelim ki bir hata yaptık, komik duruma düştük. Bunu dünyanın sonu gibi algılarsak o ömür geçmez, bize o iş hayatı geçmez. Biraz da kendimiz ile dalga geçmesini öğrenmemiz lazım. Ayrıca kendisi ile barışık ve kendi ile dalga geçmeyi seven insanları, diğer insanlar daha fazla seviyorlar.

Makaleyi Puanlayın
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

İnternetten Para Kazanma Yolları

Hızlı Para Kazan site sahibi. Sizlere internetten ve gerçek hayattan derlediğim ve bazılarını tecrübe ettiğim para kazanma makalelerini yayınlamaya kendimi adadım. :)

Bir Cevap Yazın

Lütfen "Adblock" tarzı reklam engelleyici eklenti kullanıyorsanız kapatın. Çünkü sitenin tek gelir kaynağı reklamlardır.
%d blogcu bunu beğendi: