Makale Yazarlığı ile Para Kazanmak

Makale yazarlığı bilenler için çok yaygın bir yöntem olmasına rağmen bu işi hakkı ile yapan çok ama çok az insan var, en basit örneği ise gazete ve köşe yazarları da makale yazarlarıdır ama maalesef ki bir çoğu ne noktalama işaretleri, ne paragraf kollarından bir haberler.

         İyi bir makale yazarı, her zaman aranan olmalıdır!

Bu işe başlarken, “3 – 5 kuruş kazanayım” mantığı ile değil de “Bu işi yapayım!” mantığı ile başlarsanız uzun vadede çok daha kazanırsınız.

İyi bir makale nasıl yazılır, bunları sizlere başlıklar halinde sunmak istiyorum.

 

İmla Kurallarına Dikkat Edin

Hangi dilde yazarsanız yazın ancak imla kuralları kesinlikle hata kabul etmez, ufacık bir virgül bile cümleyi anlatmak istediğiniz şeyden o kadar uzağa götürebilir ve o yüzden bu kurallara çok dikkat etmelisiniz. Kendinizi bu konuda zayıf görüyorsanız öncelikle biraz araştırma yapıp imla kuralları konusunda kendinizi geliştirmenizi tavsiye ederim.

 

Araştırma Yapın

Yazacağınız makalenin konusunu çok iyi araştırmanız gerekmekte, internette özellikle Türkçe kaynaklı sitelerde aynı konu ile ilgili o kadar çok farklı tanımlamalar mevcut ki inanın şaşırırsınız. Herhangi bir konuyu araştırırken bir site “Elma” diyorken, diğer baktığımız site “Armut” diyor. Bunun gibi yanlış bilgilere kapılmamak ve yanlış bilgiler yazmamak için daha çok araştırma ve o konu hakkında tecrübe sahibi olmamız gerekmekte.

 

Kısa Cümleler Kurun

Bir makale yazarken kendinizi kaptırıp, yazdığınız uzun cümlelerin daha etkili olacağını ya da makalenin daha profesyonelce göründüğünü zannedebilirsiniz. Oysa ki kısa ve anlaşılır olan makaleler daha çok okunmaktadır. Daha az ve daha kısa cümleler ile daha fazla şey anlatma yoluna gidin.

Öncelikle makale işinde çoğu zaman belirli bir kelime sayısı engeli ile karşılaşacaksınız hele ki bildiğiniz bir konuda, uzman olduğunuz bir konuda uzun uzun yazmak size keyif verse de o  konuyu araştıran kişi için uzun uzun okumak pek keyif verici olmayacaktır.

 

Ara Başlıklar Kullanın

Makalelerinizde sık sık bu konuda olduğu gibi ara başlıklar kullanın.

İnsanın, internetin geniş bilgi deryasında aradığını hızlıca bulabilmek istiyorlar ve yazının hepsini okumaya biliyorlar. O yüzden ara başlıklar kullanarak okuyucunun ne aradığına, aradığı şeyin o makale olup olmadığına yardımcı olmanız çok önemlidir. Ayrıca arama motorları da ara başlıklar sayesinde sitenizi daha hızlı bir şekilde indexleyebilirler.

 

Özgün Makaleler Yazın

Makale işinde özgün olmak şart, asla başka birine ait bir makaleyi kopya olarak kullanmayın, hatta makalenin içinde bulunan ufak cümleleri bile kopyalayarak kullanmayın.

Eğer hakkında bilgi sahibi olmadığınız konu ile ilgili yazıyor olsanız dahi önce makaleyi okuyun ve kendi cümleleriniz ile tekrar yazın. Kelimelerin yerini değiştirin, aynı anlamda farklı cümleler ile değiştirin ama o makale size özgü olsun, bir tek cümleyi dahi kopyalarsanız makale paylaşım sitelerinde onaylanmayacaktır ve yazar puanınız çoğu makale satış sitelerinde düşecektir. Bu siteler artık el ile değil, denetleme programları ile sizin yazdığınız makalenin özgünlüğünü kontrol ediyor.

 

Doğru Bilgi Aktarın

Aslında bu yazdığımız makalede ki “Araştırma” başlığı ile hemen hemen aynı şey diyebiliriz.  Yazdığını konuyu çok çok iyi araştırın ve o konu ile ilgili bilgi verin. Yanlış, hatalı, farklı yönlendirmeleri olan bilgiler hem okuyucuyu yorar hem de ziyaretçiyi, okuyucuyu kaçırırsınız.

 

Kullandığınız Dil Anlaşılır Olsun

Yazdığınız konu ile ilgili uzman olabilirsiniz ama okuyan herkes sizin gibi olmayabilir. Herkes o işin ustası olmayacaktır, çoğu ziyaretçi belki de o konu ile ilgili bir şeyler öğrenmeye çalışıyor ve ilk defa o konu hakkında makale okuyor olabilir, o yüzden eğer akademik bir makale yazmıyorsanız teknik terimlerden olabildiğince uzak durup; yalın, kolay, herkesin anlayabileceği bir dil ile yazmaya çalışın.

 

Düzenli Yazılar Yazın

            Makaleniz her yazıda olması gereken gibi “Giriş, gelişme, sonuç” içermeli ve her cümle olması gereken etapta olmalıdır. Uzun ve karışık bir konu ile ilgili bir yazı yazıyorsanız, yazıyı alt başlıklar halinde ya da maddeler halinde açıklayabilirsiniz. Bu şekilde daha düzenli daha okunaklı göz yormayan keyif veren bir makale yazmış olursunuz.

 

Arama Motorlarını Göz Önünde Bulundurun

Türkiye’de hatta Dünya ‘da neredeyse en çok kullanılan arama motoru Google ‘ın sevdiği tarzda makaleler hazırlamak için birkaç ipucu vermek gerekirse;

Öncelikle okuyucu makalenizi okurken sıkılmamalı, okuyucu ne kadar memnun olursa o makalede ne kadar kalırsa, Google ‘da o kadar memnun olacaktır. Örneğin makalenizi paylaşmadan önce okuyun süre tutun okurken. Mesela 10 dakikada okudunuz bir makaleyi o sayfanın istatistiklerinde eğer ziyaretçiler 4 – 5 dakika içerisinde sayfanızdan ayrılıyorsa demektir ki o yazının yarısında okumayı bırakmış, yani yazıda bir problem söz konusu demektir.

İkinci ve önemli konu ise anahtar kelime olayı, yazdığınız makale ne hakkında ise o konu ile ilgili Google ‘da sık aranan kelimeleri tespit etmelisiniz. Bu kelimeleri yazınızda sıklıkla, sade, ek almadan kullanın. Örnek veriyorum, internetten para kazanmak ile ilgili bir makale yazıyorsunuz. İnternetten para kazanmak kelimeleri cümleler içerisinde düzgün bir şekilde sık sık yer almalı ancak kelimelerin akışını bozmadan ve cümleler ile tam uyumlu şekilde yazılmalıdır.

 

Makalenizi Kontrol Edin

Yazdığınız makaleyi en az 2 kez ve sesli olarak okumadan paylaşmayın. Yazarken, hatta ilk okumada ya da içinizden okurken fark etmediğiniz hataları bu şekilde çok daha kolay tespit edebilirsiniz. Baştan sona yazdığınızı okuduğunuzda gereksiz cümle veya kelimeler dahi çıkacaktır, bunları akışı bozmadan düzenleyin.

 

 

Makale Yazarak Ne Kadar Kazanırım?

Bu işe başlarken herkesin kafasında ki soru sanırım budur ama maalesef ki bununla ilgili net bir bilgili size kimse veremez. Bu tamamen makalenizin kalitesine ve biraz da şans faktörüne bağlıdır ancak ortalama bir fiyat vermek gerekirse Türkiye standartlarında maalesef makale ücreti 100 kelime için 1 – 1,5 TL civarıdır. Ancak bazı makalelerde bu rakam 100 kelime için 10 – 15 TL civarlarına çıkabiliyor bu konunun belli bir uzmanlık alanı gerektirmekte ya da zorluğundan dolayı olabilmekte.

 

 

 

 

Makaleyi Puanlayın
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

İnternetten Para Kazanma Yolları

Hızlı Para Kazan site sahibi. Sizlere internetten ve gerçek hayattan derlediğim ve bazılarını tecrübe ettiğim para kazanma makalelerini yayınlamaya kendimi adadım. :)

Bir Cevap Yazın

Lütfen "Adblock" tarzı reklam engelleyici eklenti kullanıyorsanız kapatın. Çünkü sitenin tek gelir kaynağı reklamlardır.
%d blogcu bunu beğendi: