Ponzi Nedir ve Ponzi Sistemler Nasıl Para Kazanır?

Ponzi Nedir ve Ponzi Sistemler Nasıl Para Kazanır?

Ponzi nedir ve ponzi sistemler nasıl para kazanır? Bugün ki yazımızın konusu bu, aslında bu konu hakkında çok uzun zamandır makale hazırlamak istiyordum. Biliyorsunuz Ülkemiz ‘de Çiftlikbank gibi bir skandal ortaya çıktı ve bir çok insan dolandırıldı. Aslında bu ve bunun gibi sistemler çok uzun zamandır var. Ne kadar uzun zamandır biliyormusunuz; Yaklaşık 100 Yıldır. İlk Ponzi sistemi Charles Ponzi tarafından 1920 yılında gerçekleştirildi. İtalya ‘da 1882 yılında doğan Charles Ponzi zengin olmasını kafaya takıyor ve bu konuda bir sistem geliştirerek Ponzi Sistemini oluşturuyor, yaklaşık 100 yıl önce oluşturduğu bu sistem günümüzde halen kullanılmaya devam ediyor. Charles Ponzi nasıl bir sistem kurdu dersek aslında bu yazımızın konusuda tamamen bu olacak. Basit bir şekilde para kazanmak istiyordum ve para kazanmak için nasıl düzgün bir ürün bulurum? Düşük maliyet ile nasıl bir sistem ortaya çıkartırım? Nasıl sermaye elde edebilirim? gibi düşüncelerden sonra Charles Ponzi posta pulu satmaya karar veriyor, çünkü posta pulu bütün Dünya ‘da rağbet gören ve çok yüksek karlar edilebilen bir iş, 1 Dolar alıp, 10 Dolar ‘a belki 15 Dolar ‘a satabilirsiniz ya da daha düşük karla 1 Dolar ‘a alıp 4 Dolar ‘a da satabilirsiniz. Ancak bu işe girmeye karar verdikten sonra birde şunu düşünün; Ben nasıl sermaye bulabilirim? İşte bunu düşündüğünüzde Ponzi Sistemini ortaya çıkartabiliriz.

Ponzi Sistemi Nasıl Çalışır?

Ponzi sistemi çok basit bir sistemle çalışıyor ve çok basit bir işleyişi var aslında. bir fikriniz var bu fikriniz de diyorsunuz ki ben yatırımcı arıyorum ve bir kaç kişiye bunu anlatıyorsunuz; sende yatırım yap, paranı değerlendir ve kazandığım parayı seninle paylaşayım, böylece sende çok kısa zamanda yatırdığın paranın kat ve katını kazanmaya başla. Aslında sistemin ana prensibi bu, ortaya para koyuyorsunuz ve paranız bankada alacağınız faizlerden ya da herhangi bir yatırım getirisinden çok daha fazla kazanmaya başlıyorsunuz, vadedilen şey çok güzel ve herkesi ikna etmek aslında çok kolay. Burada ortaya çıkan tek bir problem var “güven” yani gerçekten ben sana paramı neden vereyim, sen gerçekten kazandıracakmısın? Kafamızda ki soru işaretlerini ortadan kaldıracak bazı aşamalarda bu sistemin içerisinde yer alıyor.

 

Ponzi Sistemi Nedir?

Ponzi Sistemi içerisinde bir fikrin bulucusu var aslında, bu fikrin bulucusu çok önemli ve bundan sonrada işin içine yatırımcılar giriyor. Yani fikri bulan kişi, sistemi kuran kişi öncelikle belirli bir yatırımcı bulmak zorunda, bu bir kişi olabilir, iki kişi olabilir veya 10 kişi olabilir işte 10 kişiyi ikna ediyor ve 10 kişinin para yatırmasını sağlıyor. Örnek vermek gerekirse kişi başına 100 Dolar para yatırılıyor 10 kişi 100 Dolar para yatırdığında ortaya 1000 Dolar para çıkıyor, sonrasında sistem basit bir şekilde işliyor ve diyor ki sen 1000 Dolar parayı yatır, ben senin 1000 Dolar ‘ını kullanayım ve örnek veriyorum 3 ay sonra sen 1000 Dolar ‘ını tekrar geri kazan ve sonrasında her 3 ayda 1000 Dolar kazanmaya devam et. Aslında bir yatırımcı olarak baktığımızda ben 1000 Dolar ortaya koyuyorum ve üç ay sonra 1000 Dolar geri alıyorum sonra ise her 3 ayda 1000 Dolar yıl sonunda ise paranız katlanıyor ve gerçekten inanılmaz bir büyüme şekli ve inanılmaz bir yatırım, bunu kimse kaçırmak istemez. Peki sonrasında ne oluyor? Aradan 3 ay geçiyor ve siz ilk yatırımcılarınıza para vermeye başlıyorsunuz, artık yatırımcıların kafasında ki tüm soru işaretleri kalkmaya başlıyor ve diyor ki “evet ben ben bi sistem ile para kazanabilirim, bu sistem gerçek ve gerçekten para ödüyor.” diyor ve bu sefer sistem yürümeye başlıyor. Sistemin işleyişi aslında basitçe özetlersek, siz ilk yatırımcıları davet ediyorsunuz, onlar ikinci, ikinciler üçüncü ve bu şekilde büyüyen sistemde son gelen yatırımcılar daha önce gelen yatırımcıların parasını ödemeye başlıyor. Sistem basit, önce gelen sonra gelenden parayı alır. En son birisi para yatırıyor havuzda bir para birikiyor ve o biriken paralar ilk yatırımcılardan başlayarak yatırımcılar sırasıyla para kazanmaya başlıyor ve herkes para kazanıyor gibi gözüküyor ama son yatırımcı hariç. Peki neden? Çünkü son yatırımcılar sisteme yeni girdi henüz para kazanacak durumları yok ve biraz beklemeleri gerekiyor ya da biraz daha fazla yatırım yapmaları gerekiyor veya birilerini davet etmeleri gerekiyor.

Makaleyi Puanlayın
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

İnternetten Para Kazanma Yolları

Hızlı Para Kazan site sahibi. Sizlere internetten ve gerçek hayattan derlediğim ve bazılarını tecrübe ettiğim para kazanma makalelerini yayınlamaya kendimi adadım. :)

Bir Cevap Yazın

Lütfen "Adblock" tarzı reklam engelleyici eklenti kullanıyorsanız kapatın. Çünkü sitenin tek gelir kaynağı reklamlardır.
%d blogcu bunu beğendi: