Zor İşleri Basitleştirmenin 3 Yolu

 Bir işi bitirmemize en büyük engel o işe hiç başlayamamaktır. Peki bir işe başlayabilmek için ne yapmalıyız? 

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki bir işe başlamadan önce o iş hakkında düşündüğümüz zaman bizim beynimiz otomatik olarak o işin en zor ve bizim için en anlaşılmaz olan kısmına odaklandığı için o iş bizlere o kadar zor bir iş gibi gelmektedir ki farkında bile olmadan sırf o işi erteleyelim diye o işin yerine başka birçok gereksiz işler ile uğraşıp dururuz.

Mesela Facebook’ta ki paylaşımları okuruz, birilerine mesaj atarız, birdenbire içimizde bir şarkı dinleme isteği oluşur. Neden ise çay içesiniz gelir vs. Kısacası o işe başlamak için kendinizi hazır hissetmediğiniz veya şu an için motivasyonumuzun olmadığını düşünürüz, günler, haftalar bazen ise aylar birbirini kovalar.

Hani derler ya dost acı söyler, bende sizinle şu acı gerçeği paylaşmak zorundayım

  “Eğer kendinizi hazır hissetmeyi beklerseniz, kendinizi hiçbir zaman hazır hissedemeyeceksiniz.”  

Başlamak bitirmenin yarısıdır değimini hepiniz duymuşsunuzdur, hatta bence başlamak bence bitirmenin yarısından daha fazladır. Çünkü bir işe başladığımızda beynimizde Zeigarnik etkisi denilen bir etki ile çakışıyor.

Zeigarnik etkisi 20. YY ‘da yaşamış aslen Litvanya Yahudi’si olan Sovyet psikoloğu ve psikiyatristi Bluma Zeigarnik tarafından bulunmuş. Bu etkiye göre yarım kalan işlerimiz tamamladığımız işlere göre daha kolay hatırlanır.

Buna örnek olarak dizilerin her bölümlerinin bitiş sahnelerine dikkat edin. Neden ise hep heyecanlı yerinde bölüm biter ve bu yarıda kalmışlığın bize yaşattığı duygu bir sonra ki bölümü sabırsızlıkla beklememize sebep olur.

Zeigarnik etkisine göre bir işe başladığımızda o işi bitirene kadar içimizde bir rahatsızlık duygusu olur, çünkü onu aklımızdan çıkaramayız. Bu yüzden o işi tamamlamaya daha çok odaklanır ve bitirene kadar uğraşırız. Bu etkiden dolayı işinizi bitirdikten sonra aslında o işin beklediğimiz kadar zor olmadığının farkına varırız. Çünkü bir işe başladıktan sonra beyininiz de gerçekleşen Zeigarnik etkisi bizim o işe doğru odaklanmamızı ve işi yapma isteğimizi arttırır.

 

İşe Başlarken Kendimizi Nasıl Sorgularız?

Bunun için uyguladığım birkaç basit yöntemlerin bazıları dünyaca ünlü yöntemler ve çoğu insan için etkili olduğu kanıtlanmıştır, bazıları ise kendi yöntemlerim.

 


    5 Saniye Kuralı  

            5 Saniye kuralı aslında çok basit bir kural, sadece 5 ‘ten 0 ‘a geriye doğru sayıyorsunuz ve sıfır dediğinizde yapmak istediğiniz iş için ilk adımı atıyorsunuz, yani diyelim ki bu yazının seslendirmesini yapmam gerek, fakat her seferinde erteliyorum ve sonraya bırakıyorum. O zaman 0 sayısını der demez işe başlayacağıma karar veriyor ve geri sayıma başlıyorum.

            Bu yöntem ile daha detaylı bilgiyi Birleşik Devletleri’n CNN kanalının sunucusu Mel Robbins ‘in kitabını alabilirsiniz.


    En Basit Adım  

Herhangi bir işe başlamak ve bitirmek için en kolay ve en basit 3 aşamayı yazıyorum ve bir işe başladığımda o sıkıcı ve hep ertelediğim şeye başladığımı düşünmüyorum, sadece en kolay 3 tane aşamayı yapmaya odaklanıp istersem sonra bu işi durdurmak veya yapmamak konusunda kendime izin veriyorum. Hiç kimse beni bu işi tamamlamak için beni zorlayamaz her şey benim elimde diye kendi kendime söylüyorum. Böyle söylemek ile aslında kendime yalan söylemiyorum ve gerçekten de 3 aşamayı tamamladıktan sonra devam etmek istemezsem o işi bırakıyorum fakat nedense şimdiye kadar hiç bıraktığım olmadı diyebilirim. Başladıysam devam ediyorum ve her işi bitiriyorum.

Mesela Google ‘da Reklam kampanyası oluşturmam gerek ama hiç yapasım yok ve hep erteliyorum. Bulduğum yere göre en basit 3 aşamayı belirliyorum, diyelim ki bilgisayarım kapalı o halde ilk aşama bilgisayarı açmak, 2. Aşama Google reklam hesabına girmek 3. Aşama yeni kampanya düğmesini tıklamak. Sadece bu 3 işi yapacağımı düşünüyorum o anda, sonrası için kendime özgürlük tanıyorum, nasıl istersem öyle yaparım diye. Nedense yeni kampanya düğmesine tıkladıktan sonra açılan sayfa bir şekilde işi yarıda bıraktırmıyor ve işimi tamamlıyorum. Sonra ise o işi yapılacaklar listemden çıkarmanın keyfini çıkarıyorum.


    Yapay Gerçek Deadline Yöntemi  

Bir şeyi öğrenmem, araştırmam veya herhangi bir işi yapmam gerekiyorsa ilk olarak yaptığım şey fikirlerini çok önemsediğim ve karşısında sorumluluk duyduğum biri ile bunu tartışmak veya yaptığım işi ona göstermek için vakit ayarlamak oluyor. Böylece bu buluşma tarihi benim için yapay olarak yarattığım ama gerçek Deadline ‘ya dönüşmüş oluyor.

Örneklemek gerekirse, bir sunum hazırlamam gerek. Hepimiz iyi bir sunum hazırlamanın sadece birkaç saatlik bir iş olmadığını biliyoruz, özellikle bunu yapmak için derin bir araştırma yapmam gerekiyorsa… İşte öyle zor görünen bir olduğu içinde en son dakikaya kadar erteleyeceğimizde çok iyi biliyoruz. Bu yüzden fikri benim için çok önemli olan biri ile buluşma ayarlıyorum ve böylece onunla bu konu hakkında onun ile görüşmem benim için Deadline ya dönüşmüş oluyor.

 

 

Makaleyi Puanlayın
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

İnternetten Para Kazanma Yolları

Hızlı Para Kazan site sahibi. Sizlere internetten ve gerçek hayattan derlediğim ve bazılarını tecrübe ettiğim para kazanma makalelerini yayınlamaya kendimi adadım. :)

Bir Cevap Yazın

Lütfen "Adblock" tarzı reklam engelleyici eklenti kullanıyorsanız kapatın. Çünkü sitenin tek gelir kaynağı reklamlardır.
%d blogcu bunu beğendi: